Elképesztően kevés gyermek született Olaszországban, ilyen még sosem volt

2025. április 01. 14:08 | Portfolio

Elképesztően kevés gyermek született Olaszországban, ilyen még sosem volt

Olaszország demográfiai válsága tovább mélyült 2024-ben: történelmi mélypontra süllyedt a születések száma, felgyorsult a kivándorlás és folytatódott a népességfogyás - derül ki az ISTAT nemzeti statisztikai hivatal legfrissebb jelentéséből. Ami talán a leginkább megdöbbentő, hogy a termékenységi ráta, amely a szülőképes korú nőkre eső élveszületések arányát jelenti, mindössze 1,18-ra esett, új történelmi mélypontra, így messze alacsonyabb, mint a népesség fenntartásához szükséges 2,1-es ráta.

Búcsú az örök élettől

2024. október 13. 19:00 | Portfolio

Búcsú az örök élettől

Az elmúlt évszázadban a várható élettartam jelentős mértékben nőtt. A 21. században a radikális élethosszabbítás, amely például a 100 éves életkort megélők számának drámai növekedését jelentené, azonban valószínűtlennek tűnik - derült ki a Nature Aging folyóiratban megjelent „Radikális élethosszabbítás lehetetlensége az emberek esetében a 21. században” című tanulmányból. A kutatás rávilágít arra, hogy a biológiai öregedés természetes folyamatának lassítása nélkül a további jelentős élethosszabbítás nem tűnik megvalósíthatónak.

Meginog az örök életbe vetett hit? Lesújtó tanulmány érkezett

2024. október 08. 09:13 | Portfolio

Meginog az örök életbe vetett hit? Lesújtó tanulmány érkezett

Az emberek élettartama jelentős mértékben nőtt az elmúlt évszázadban, különösen a fejlett országokban, ahol az egészségügyi fejlődés, a jobb táplálkozás és a korszerű orvosi ellátás sokkal hosszabb életet tett lehetővé. Ennek köszönhetően sokan elkezdtek azon spekulálni, hogy az emberiség végül elérheti az örök életet, vagy legalábbis a szinte végtelen hosszú élettartamot. Ugyanakkor az IFLScience cikkében arra figyelmeztet, hogy a legújabb kutatások szerint a várható élettartam növekedésének üteme már lassul, ami aggodalomra adhat okot azoknak, akik az örök élet elméletében hisznek.

Elmondja a szakértő, mikor lesz égető szükség nyugdíjkorhatár-emelésre Magyarországon

2024. szeptember 25. 07:32 | Portfolio

Elmondja a szakértő, mikor lesz égető szükség nyugdíjkorhatár-emelésre Magyarországon

Demográfiai okokból nem kell emelni a nyugdíjkorhatárt, mert a 65 éves életkorban várható további élettartam Magyarországon fájdalmasan rövid az uniós átlaghoz képest – írja hírlevelében Farkas András nyugdíjszakértő az Infostart összefoglalója szerint. Várhatóan 2035 után lesz komoly kérdés a nyugdíjkorhatár-emelés, 5 év alatt 300 ezerrel ugrik meg a nyugdíjasok száma.

Nálunk nőtt a legjobban a munkával eltöltött várható évek száma az EU-n belül

2024. július 25. 13:41 | Tar Gábor

Nálunk nőtt a legjobban a munkával eltöltött várható évek száma az EU-n belül

Egy 15 éves magyar fiatal arra számíthat, hogy kerek 37 évet fog dolgozni élete során – derül ki az Eurostat 2023-as adataiból. Ez szinte tejesen megfelel az uniós átlagnak (36,9 év). A munkával várhatóan eltöltött évek száma az EU-n belül Magyarországon nőtt a legnagyobb mértékben az elmúlt évtizedben, miután 2013-ban még csak alig 31 évnyi munkára számíthattak a 15 éves magyarok.

Nem minden a mediterrán étrend? Különös dolog is magyarázhatja, hogy a spanyolok sokáig élnek

2024. július 03. 07:00 | Tar Gábor

Nem minden a mediterrán étrend? Különös dolog is magyarázhatja, hogy a spanyolok sokáig élnek

Európán belül Spanyolországhoz képest csak a jóval fejlettebb életszínvonallal bíró Svájcban magasabb a várható élettartam. A 83 évet meghaladó spanyol mutatóban nemcsak a mediterrán étrend, hanem az ottani városok településszerkezete, sűrűn lakottsága is szerepet játszik, mivel gyalogtávon belül sok minden elintézhető, így a spanyolok gyalogolnak a legtöbbet Európa nyugati felén. Emellett a nemzetközi összehasonlításban is igen élénk spanyol társasági élet (barátokkal, családdal való szoros kapcsolat) a hosszú várható élettartam megfelelő pszichés hátterét is biztosítja.

Farkas András: nagyon keveset költ a magyar állam nyugdíjakra uniós összevetésben

2024. június 18. 13:00 | Farkas András

Farkas András: nagyon keveset költ a magyar állam nyugdíjakra uniós összevetésben

Magyarországon az állami nyugdíjkiadások mértéke a GDP 7%-át tette ki 2021-ben – derül ki az Eurostat egy friss jelentéséből. Ez azt jelenti, hogy az EU 27 tagállamából 24 többet fordít a nyugdíjasaira, mint Magyarország. A kétségbeejtőnek tűnő elmaradást más tényezők mellett a magyar nyugdíjasok várható élettartamának fájdalmas rövidsége is okozza.

2024. május 17. 13:35 | MTI

A jövőben sokkal tovább fognak élni az emberek, mint ma

A népesség várható élettartama világszerte csaknem öt évvel hosszabb lesz 2050-re - állapította meg a Lancet tudományos folyóiratban csütörtökön megjelent tanulmány. Az elemzés szerint 2022 és 2050 között a férfiak körében a várható élettartam 71,1 évről 76 évre nő, a nők körében pedig 76,2 évről 80,5 évre emelkedik.

Nyakunkon Románia a születéskor várható élettartamban

2024. május 04. 05:27 | Portfolio

Nyakunkon Románia a születéskor várható élettartamban

Már elérhetőek a születéskor várható élettartam előzetes 2023-as adatai az Európai Unió tagállamaira vonatkozóan. Az Eurostat most közzétett előzetes adatai szerint az EU-ban a születéskor várható élettartam 81,5 év volt, ami 2022-hez képest 0,9 évvel, a 2019-es, pandémiát megelőző szinthez képest pedig 0,2 évvel magasabb. Magyarországon tavaly a várható élettartam 76,9 év volt, ami 0,9 éves javulásnak felel meg 2022-höz képest.

Évtizedes trendet fordított meg a koronavírus-válság

2024. április 28. 17:00 | Haiman Éva

Évtizedes trendet fordított meg a koronavírus-válság

A Covid okozta demográfiai hatások világszerte a felnőttkori halálozás növekedését és a várható élettartam csökkenését váltották ki – állapította meg a neves brit orvosi folyóiratban, a Lancetben pár hete megjelent globális betegségteher-tanulmány (Global Burden of Diseases Study 2021), amely az 1950 és 2021 közötti időszak globális demográfiai változásait, beleértve a Covid-járvány 2020–2021-es időszakának hatásait elemezte.

Hamarosan örökké élhetünk?

2024. április 27. 17:00 | Haiman Éva

Hamarosan örökké élhetünk?

Egy furcsa és stagnáló társadalomhoz vezetne, ha az emberek még 120 évesen is élnének – véli Venki Ramakrishnan, Nobel-díjas molekuláris biológus. A „Miért halunk meg: Az öregedés új tudománya és a halhatatlanság keresése” című könyv szerzője szerint ráadásul irreális elképzelése az, hogy halálunkig megmaradnak szellemi képességeink. Ezért is int óvatosságra a biológiai törvényekkel dacoló öregedéskutatásokkal kapcsolatban, amelyekből egyre több indul, és nemcsak a technológiai fejlődés adta lehetőségek miatt. Azért is, mert a világ legnagyobb részén egyre nő a várható élettartam, aminek egészen a gazdasági és társadalmi következményei lesznek. Nem a lehető leghosszabb élet tehát a legfontosabb célja ezeknek a kutatásoknak, hanem lehető leghosszabb viszonylagos egészségben eltöltött élet.

Részletes keresés